Surprise Egg Cake

Surprise Egg CakeFor easter we made some Surprise Egg Cake. It was quite easy, except to empty the eggs. They took a while. I recommend you to empty the eggs weeks before, while you need to use eggs for your breakfast or meals. Because when you try to empty a dozen of it, it may take a day, lol 🙂 So one at a time is always easier. 😉

Surprise Egg CakeWith wine opener make a hole at the bottom of the egg.

Surprise Egg CakeEmpty the eggs and wash the shells.

Surprise Egg CakeLet them to dry.

Surprise Egg CakeWith egg colors paint them.

Surprise Egg CakePut them on aluminium foil so they won’t stick.

Surprise Egg CakeAfter they dry place them in a aluminium foil nest. I used cupcake bake pan to hold them more stabil.

Surprise Egg CakePrepare cake mixture (any cake mixture you like) and put it in a whipping bag.

Surprise Egg CakePour the batter inside the eggs. Do not fill the egg full. Fill just 3/4 of the eggs.

Surprise Egg CakeBake the cakes. But it took a little longer than normal cupcake hours. Please check it with a stick.

Surprise Egg CakeAt my first try I filled a little more than 3/4 of then and they welled up. With a knife scrape them off!

Surprise Egg CakeThis was the problem! While I scraped them off the paint came out too. It WON’T happen with uncolored eggs!

Surprise Egg CakeThen I painted just those part again but it was some work.

Surprise Egg CakeThe End was pretty nice!! They were looked like boiled eggs! 🙂

Surprise Egg CakeThen it was time to peel off!

Surprise Egg CakeI tried Surprise Egg Cake with another flavor and nature white shells. They just looked like fresh eggs 🙂

Surprise Egg CakeWith uncolored eggs that was pretty much easier!!

 

 

TÜRKÇE:

Bu sene sürpriz yumurta keki yapmayı denedim. Aslında çok da zor değildi yapımı ancak yumurtaları boşaltma kısmı oldukça yaman alıyor. Bir düzine yumurtayı aynı gün boşaltmayı denerseniz muhtemelen bir günü ona ayırmak gerekecektir. 🙂 Günler öncesinden kahvaltı ve yemeklerde kullanacağınız yumurtaları teker teker boşaltmanızı tavsiye ederim. Hem yumurtalar boşa gitmez hem de bir anda çok zaman harcamamış olursunuz.

Yunurtaların taban kısmını tirbuşon yardımıyla delin ve yumurtaları boşaltın. Sonra yumurtaları iyice yıkayın ve kurumasını bekleyin.

Eğer renkli yumurta yapacaksanız; yumurta boyalarıyla bulamıyorsanız sulu gıda boyasıyla boyayın. (Toz gıda boyasını sulandırarak kullanın.) 

Aliminyum folyo serili tepsinin üzerine yerleştirip kurutun. Böylece boyalı kısım tabana yapışmayacaktır.

Boya kuruyunca kek hamurunu krema poşetinin/pompasının içerisine koyarak yumurtaların içerisine sıkın. Yumurtaların içini tamamen DOLDURMAYIN!! Sadece 3/4 ünü doldurun.

Ben ilk denememde biraz fazla koyduğum için kekler taştı. Onu bıçak yardımıyla kazıdım. Renkli yumurtalardaki sorun, boyanın da çıkması oldu. Bu durum boyanmamış yumurtalarda yaşanmıyor!

Çıkan boyayı dikkatlice yeniden boyayın.

Yumurta kartonlarına koyunca aynı haşlanmış yumurta gibi görünüyorlar 🙂 Boyanmamış yumurtalar ise taze yumurta gibi görünüyor 🙂 

Kabuğunu soyarak yiyin 😉

 

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>